Останні новини
» » » » Навіть одноразове торкання до цієї рослини призводить до важких опіків.

Навіть одноразове торкання до цієї рослини призводить до важких опіків.

14 чер 2019, 16:00, natali
0 коментарів    21 просмотр
Йдеться про борщівник або, як назвав його  римський вчений Пліній – гераклеум (Heracleum).

Це вид рослин, дуже вдало інтродукований з гір Кавказу більш ніж 60 років тому. Він був завезений на Україну для вирощування і наступної переробки на корм для колгоспних тварин, оскільки був невибагливим до умов і швидко ріс. Коли рослина культивувалася, висловлювалися побоювання, що після завершення періоду експлуатації посіви борщівника буде складно обмежити або знищити і що він може перетворитися в злісного ворога полів, так як здатний до розмноження самосівом. І ці побоювання виправдалися.

У нашій країні розведення борщівника повсюдно закинули. Але було вже запізно.
Гігант вирвався на свободу і почав завойовувати території, розмножуючись сам по собі, без будь-якого контролю.

У період вегетації в різних частинах рослини (в листі, стеблах, плодах у багатьох видів) накопичуються фотодинамічно активні фурокумаріни. Саме наявність в соку кумаринів і фурокумаринів, що підвищують чутливість організму до сприйняття сонячного світла, і є головним «злом» цих рослин.
Потрапляючи на шкіру сік під впливом сонячного світла (ультрафіолету) здатний підсилювати пігментацію шкіри людини і тварин, викликати дерматити, які часто називають «опіками». Через 1-2 дні пошкоджена поверхня тіла вкривається пухирями, що можуть набрякати до декількох сантиметрів, важко гоїяься та загострюють ймовірність появи інших шкірних захворювань. Крім того, на уражених ділянках виникає некроз тканин, тому людину може морозити, нудити, підвищується температура, виникають алергічні реакції.


Були відзначені випадки таких дерматозів – до III ступеня, а також навіть летальні випадки у дітей молодшого віку від численних опіків шкіри.
Найчастіше дерматити від потрапляння соку борщівника на шкіру виражаються в пухирях, змінюваних темними плямами, які сходять протягом 3-6 місяців. При значних ураженнях шкіри, через рік можливі рецидиви прояви коричневих плям на шкірі після опіків при новому опроміненні тіла сонячними променями. Можуть залишатися навіть рубці.

Слід зауважити, що в містах та селах Закарпаття борщівник просто скошують. Але, квітку-шапку (цвіте з липня і майже до вересня) обов’язково треба спалити – бо насіння дозріває навіть тоді, коли трава скошена, а листя та порожнисту трубку стебла потрібно залити гербіцидом.

Пам’ятайте! Вирушивши на відпочинок на природі не ходіть в зарослих місцях босоніж.
Не ламайте гілля борщівника.  Якщо зірвати цю рослину чи просто пройти крізь зарослі – можна отримати дуже серйозні опіки, які важко гояться. Також не варто під нею фотографуватися, як під пальмою. Будьте обережні! Адже, підступність борщівника  ще й у тому, що реакція на контакт із ним виникає не відразу
Щоб запобігти лиху – будьте обачними! 

А якщо ви все ж сконтактували з небезпечною рослиною, то при опіках борщівником рекомендовано не перебувати на сонці, добре намилити поражене місце господарським милом і змити проточною водою чи лосьйоном, що містить спирт. Також можна використати пантенол чи іншу мазь проти опіків. Але, якщо в результаті ураження на шкірі виникли великі міхурі і відчувається сильний біль – обов’язково слід звернутися до лікаря. При необхідності прийняти десенсибілізуючі чи антигістамінні препарати (супрастин, діазолін, глюконат кальцію, тощо). При великих ушкодженнях і важкому стані – зверніться до лікаря негайно!
Коментарі
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.